Koszyk (0)
kobieta ubiera pończochy

Jak dobrać rozmiar pończoch?

ostatnia aktualizacja: 22/05/2023

Bardzo ważną rzeczą w noszeniu pończoch jest prawidłowe dobranie rozmiaru. Za duże pończochy mogą nieestetyczne się marszczyć, optyczne skracać nogi i być niestabilne, co utrudni ich noszenie. Zbyt mały rozmiar pończoch powoduje duży dyskomfort noszenia.

Wybierając rozmiar pończoch, kieruj się poniższymi zasadami, które z pewnością  pozwolą Ci dobrać pończochy w odpowiednim dla Ciebie rozmiarze.

 • Zmierz obwód uda: Pończochy są zazwyczaj utrzymywane na udach za pomocą pasa lub manszety z paskami silikonu. Musisz więc zmierzyć obwód najszerszego punktu uda, aby upewnić się, że pończochy będą odpowiednie przylegać do nogi w tej części.
 • Zmierz długość nogi: Długość nogi to odległość od pachwiny do kostki. Ten pomiar pomoże Ci określić, jak wysoko będą znajdować się na Twoich nogach pończochy.
 • Sprawdź tabelę rozmiarów: Gdy już poznasz wszystkie wymiary, sprawdź  tabelę rozmiarów producenta pończoch. Pamiętaj, że różne marki mogą mieć różne standardy rozmiarów, zatem warto zawsze sprawdzić specyficzne wytyczne danego producenta.
 • Jeżeli jesteś między rozmiarami: Jeśli Twoje wymiary znajdują się pomiędzy dwoma różnymi rozmiarami pończoch podanymi w tabeli, wybierz większy rozmiar, aby zapewnić wygodne dopasowanie i uniknąć dyskomfortu przy noszeniu pończoch.

Wybór właściwego rozmiaru pończoch jest bardzo  istotny, nie bój się zatem eksperymentować z różnymi rozmiarami, aby znaleźć ten, który będzie dla Ciebie najbardziej odpowiedni.

Dobrze dobrany rozmiar gwarantuje komfort noszenia i sprawia, że pończochy są praktycznie nieodczuwalne na ciele – stanowią dopasowaną, drugą skórę, nawet jeśli się je nosi przez cały dzień. Pończochy w odpowiednim rozmiarze w efektowny sposób podkreślą linię nóg, przez co optycznie wyszczuplą sylwetkę i nadadzą jej kobiecych proporcji. Jak dobrać rozmiar pończoch, by perfekcyjnie prezentowały się na nogach?

 

czarne pończochy samonośne do pasa

 

Poznaj standardowe rozmiary pończoch

Przed zakupem pończoch warto zwrócić uwagę na to, w jaki sposób określane są ich rozmiary. Rozmiary pończoch są porównywalne do rozmiarówki klasycznych damskich rajstop – najważniejszy jest numer, który określa właściwy rozmiar, przypasowany również do wzrostu i wagi.

 • Rozmiar 1 (XS) – noszą go kobiety o wzroście poniżej 152 cm, wadze 40-55 kg oraz obwodzie bioder poniżej 96 cm.
 • Rozmiar 2 (S) jest przeznaczony dla kobiet o wzroście 152-158 cm, wadze 55-68 kg i obwodzie bioder 96-100 cm.
 • Rozmiar 3 (M) poleca się paniom o wzroście 158-164 cm, wadze 68-78 kg i obwodzie bioder 96-108 cm.
 • Rozmiar 4 (L) jest dla kobiet o wzroście 164-176 cm, wadze 78-85 kg i obwodzie bioder 104-112 cm.
 • Rozmiar 5 (XL) – to największe pończochy przeznaczone są dla kobiet o wzroście 170-176 cm, wadze powyżej 85 kg oraz obwodzie bioder 108-120 cm.

Zawsze przed zakupem należy sprawdzić podawany przez producenta rozmiar pończoch, ponieważ może się on różnić od standardowych wielkości i modelu. W każdym dobrym sklepie z pończochami dostępna jest tabela rozmiarów. Pamiętaj, że niektóre typy kobiecej sylwetki nie są proporcjonalne, np. gruszki mają zazwyczaj szczuplejsze góry i szersze doły. Wybierając właściwy rozmiar pończoch, należy zatem wziąć pod uwagę budowę swoich nóg, zwłaszcza okolic ud oraz łydek.

 

kobieta zakładająca beżowe pończochy smaonośne

 

Rodzaje pończoch a dobór rozmiaru

Klasyczne pończochy do pasa oraz pończochy samonośne z elastycznych włókien podlegają standardowej tabeli rozmiarów. Inaczej jest w przypadku pończoch nylonowych. Przy typowej kobiecej sylwetce, dobranie odpowiedniego rozmiaru pończoch jest stosunkowo proste. Trudniej jest dobrać rozmiar damskich nylonów dla kobiet o smukłych kostkach i wąskich stopach lub puszystych kobiet. Jeśli wymiary wychodzą poza tabele rozmiarowe, np. 150 cm i 65 kg, 180 cm i 53 kg, a obwód uda na wysokości 3/4 jest większy niż 60 cm lub mniejszy niż 45 cm, należy wtedy sięgać po pończochy z krótszą manszetą lub angielskie nylony tkane z elastycznej nici, które dostosują się do każdego typu budowy.

 

kobieta w czarnych pończochach nylonowych do pasa

 

Nylonowe wersje pończoch są nierozciągliwe (non stretch) i ich rozmiar powinien być staranniej dobrany niż rozmiar klasycznych pończoch. Tolerancja długości stopy wynosi w tym przypadku około 1,5 cm. Za duża pończocha będzie się marszczyć na kostkach, a wzmocnienie pięty będzie zbyt wysoko. Przy zbyt małym rozmiarze zaznaczona pięta może schować się pod stopę, pończocha będzie zbyt krótka i może wrzynać się w udo.

Jaka długość pończoch jest optymalna?

Kobiety na ogół wolą dłuższe pończochy, sięgające powyżej 3/4 uda, ale polecana przez producentów długość to przedział około 2/3 - 3/4 uda – dolna granica jest szczególnie polecana, jeśli doboru pończoch dokonują panie z obfitymi udami. Często ustalenie optymalnej dla siebie długości pończoch wymaga nie tylko przymiarki, ale i ponoszenia przez jakiś czas wybranej pary.

 

kobieta zakładająca pończochy samonośne

 

Jak dobrać rozmiar pończoch? Aby nie popełnić błędu podczas zakupu, warto sprawdzić tabelę rozmiarów, którą producent umieszcza na opakowaniu. Wybierając rozmiar pończoch, najczęściej wskazuje się:

 • wzrost
 • długość stopy
 • wagę
 • obwód bioder
 • obwód uda.

Pamiętaj, że każda marka może mieć inne parametry, dlatego sprawdź tabelę rozmiarów podawaną przez producenta pończoch, wybierz odpowiedni rozmiar i po prostu przekonaj się, czy pończochy idealnie leżą na Twoich nogach.

Sprawdź, jak przypiąć i nosić pończochy do pasa. Dowiedz się także, co sprawdzi się lepiej pończochy czy rajstopy?


Kup teraz, zapłać za 30 dni!

Bez dodatkowych kosztów

Gwarancja Trusted Shops

Zakupy zabezpieczone do kwoty 10 000 zł

Szybka wysyłka

Realizacja zamówień w ciagu 24h

Darmowa dostawa

Dla zamówień o wartości powyżej 99 zł